Božja beseda za sredo, 30. septembra 2015


Sv. Hieronim, obvezni god

Sreda 26. tedna med letom (leto I)

»Sin človekov pa nima, kamor bi glavo naslonil.« (Lk 9,58)

Berilo

Nehemijeva prošnja za Jeruzalem

Berilo iz Nehemijeve knjige (Neh 2,1-8)

V mesecu nizanu, v dvajsetem letu kralja Artakserksa sem jaz, Nehemija, kraljevi točaj, vzel vino in ga podal kralju. Ker pred njim nisem bil nikdar žalosten, me je kralj tokrat vprašal: »Zakaj je tvoj obraz žalosten? Saj vendar nisi bolan! In če ne, imaš skrb v srcu.« Zelo sem se prestrašil in odgovoril kralju: »Živel kralj na veke! Kako bi ne bil žalosten, ko je mesto, kjer so grobovi mojih očetov, opustošeno in njegova vrata sežgana z ognjem!«

Kralj me je vprašal: »Ali kaj želiš?« Tedaj sem pomôlil k nebeškemu Bogu in kralju nato odgovoril: »Ako se kralju zdi prav in ti je tvoj hlapec po volji, me pošlji v Judejo, v mesto grobov mojih očetov, da ga pozidam!« Kralj in njegova žena, ki je sedela zraven njega, sta me vprašala: »Kako dolgo boš hodil in kdaj se vrneš?« Ko sem kralju sporočil čas, mu je bilo všeč, da me pošlje.

Tudi sem kralju rekel: »Če se kralju zdi prav, naj se mi dajo pisma za namestnike onkraj veletoka, da mi dovolijo prehod, dokler ne pridem v Judejo, in pismo za Asafa, nadzornika kraljevega gaja, da mi dá lesá, da pokrijem vrata tempeljskega gradu, in za mestno obzidje in za hišo, v katero pojdem.« Kralj mi je dal tudi to, ker je bila dobrotljiva roka mojega Boga nad mano.

Psalm 137

Odpev: »Naj se mi jezik posuši, če te pozabim!«

Ps 137,1-2.3.4-5.6

Ob rekah babilonskih smo sedeli in jokali,
spominjajoč se Siona.
Na vrbe one pokrajine
smo obesili svoje citre.
Odpev: »Naj se mi jezik posuši, če te pozabim!«
Tam so naši izganjalci
od nas zahtevali pesmi
in naši mučitelji veselost:
»Pojte nam katero sionskih pesmi!«
Odpev: »Naj se mi jezik posuši, če te pozabim!«
Kako naj pojemo Gospodovo pesem
v tuji deželi?
Če pozabim tebe, Jeruzalem,
naj bo pozabljena moja desnica.
Odpev: »Naj se mi jezik posuši, če te pozabim!«
Moj jezik naj se mi posuši,
če se ne spomnim tebe,
če ne denem Jeruzalema
nad vse svoje veselje.
Odpev: »Naj se mi jezik posuši, če te pozabim!«

Evangelij

Aleluja

Aleluja. Kdor spolnjuje Kristusovo besedo, v tem je Božja ljubezen zares popolna. Aleluja.

Jezusov učenec gre povsod za učiteljem

Iz svetega evangelija po Luku (Lk 9,57-62)

Ko so Jezus in učenci šli po poti, mu je nekdo rekel: »Za teboj bom hodil, kamor koli pojdeš.« Jezus mu je odgovoril: »Lisice imajo brloge in ptice pod nebom gnezda, Sin človekov pa nima, kamor bi glavo naslonil.« Drugemu je pa rekel: »Hodi za menoj!« Ta je dejal: »Gospod, dovoli mi, da prej grem in pokopljem svojega očeta.« Toda rekel mu je: »Pusti, naj mrtvi svoje mrtve pokopljejo, ti pa pojdi in oznanjaj Božje kraljestvo.« Še drug mu je rekel: »Hodil bom za teboj, Gospod, toda dovoli mi, da se prej poslovim od svojih domačih.« Jezus mu je pa rekel: »Nihče kdor roko položi na plug in se nazaj ozira, ni pripraven za Božje kraljestvo.«




Sv. Hieronim (leto I), obvezni god

Berilo

Vse Božje pismo je koristno za pouk

Berilo iz 2. pisma apostola Pavla Timoteju (2 Tim 3,14-17)

Preljubi, ostani pri tem, kar si se naučil in v veri sprejel, ker veš, od koga si se naučil, in ker od detinstva poznaš Sveto pismo, ki ti more dati modrost za zveličanje po veri v Jezusa Kristusa. Vse od Boga navdihnjeno Pismo tudi koristno za pouk, za prepričevanje, poboljševanje in za vzgojo v pravičnosti, da bi bil Božji človek popoln, za vsako dobro delo pripraven.

Psalm 18

Odpev: »Gospod ima besede večnega življenja.«

Ps 18,8-11

Gospodova postava je popolna,
poživlja dušo;
Gospodova beseda je zanesljiva,
uči nevednega.
Odpev: »Gospod ima besede večnega življenja.«
Gospodove postave so prave,
razveseljujejo srce;
Gospodov ukaz je čist,
razsvetljuje oči.
Odpev: »Gospod ima besede večnega življenja.«
Gospodov strah je iskren,
ostane vekomaj;
Gospodovi odloki so resnični,
obenem pravični.
Odpev: »Gospod ima besede večnega življenja.«
Zaželeni so bolj kot zlato
in zakladi čistega zlata,
slajši so kot med
in strd iz satovja.
Odpev: »Gospod ima besede večnega življenja.«

Evangelij

Prim. Apd 16,14

Aleluja

Aleluja. Gospod, odpri nam srce, da bomo prisluhnili besedam tvojega Sina. Aleluja.

Nebeško kraljestvo je podobno zakladu

Iz svetega evangelija po Mateju (Mt 13,47-52)

Tisti čas je rekel Jezus množicam: »Nebeško kraljestvo je podobno mreži, ki jo vržejo v morje in zajame ribe vseh vrst. Ko se napolni, jo potegnejo na obrežje, sedejo in odberejo dobre v posodo, slabe pa pomečejo proč. Tako bo ob koncu sveta: prišli bodo angeli in ločili hudobne od pravičnih. Pahnili jih bodo v ognjeno peč. Tam bo jok in škripanje z zobmi.

Ste doumeli vse to?« Rekli so mu: »Smo.« Tedaj jim je dejal: »Zato je vsak pismouk, ki je postal učenec nebeškega kraljestva, podoben hišnemu gospodarju, ki prinaša iz svojega zaklada novo in staro.«

Avdio posnetek dnevne Božje besede

Poslušajte kot podkast.

Svetnik za vsak dan
Hieronim

Iz knjige Svetnik za vsak Silvestra Čuka se vsak dan na Radiu Ognjišče prebira o svetniku dneva.

Poslušajte kot podkast.

Luč Besede rodi življenje

Berilo

Izgnanec Nehemija doseže visoko službo, toda boli ga žalostna usoda njegovih rojakov in porušenega Jeruzalema. Pri kralju si izprosi dovoljenje in sredstva, da bi dvignili mesto iz ruševin. Nehemijev zgled me spodbuja k delu za moralno in duhovno obnovo propadajočega ljudstva. Gospod, hvala, ker me krepiš, da ne zapadem razočaranju, ampak se v tvoji moči odpravim na delo v okolje in čas, kamor me pošiljaš.

Evangelij

Trem ljudem razlaga Jezus, da hoja za njim ne pomeni le, da poslušajo njegovo oznanilo in modrost, ampak da so pri njem in z njim živijo. Če je on prva svetinja, mu ne smejo postavljati pogojev. V molitvi bom odkrival vse, kar me ovira pri svobodni hoji za Jezusom. Gospod, pomagaj mi odvreči izgovore, pogoje in kompromise, da bom tvoj resnični učenec.

Primož Krečič

Sv. Hieronim (30. september)

Misli Benedikta XVI.

Danes bomo svojo pozornost namenili sv. Hieronimu, cerkvenemu očetu, ki je postavil Sveto pismo v središče svojega življenja: prevedel ga je v latinski jezik, razlagal ga je v svojih delih in predvsem se je trudil, da bi ga oprijemljivo živel v svojem dolgem zemeljskem življenju kljub dobro znanemu težkemu in ognjevitemu značaju, ki mu ga je dala narava. ...

Hieronim se je rodil v Stridonah okoli leta 347 (ali kot je Benedikt XVI. rekel v nemškem povzetku v Stridonah v današnji Ljubljani ...

 …

Več ...

Benedikt XVI.